5G
5G, short for Fifth Generation, is the latest advancement in mobile network technology, designed to deliver ultra-fast internet speeds, minimal latency and the capacity to connect billions of devices simultaneously. 5G phones are specifically built to harness the power of this network, offering lightning-fast performance and seamless multitasking.
5G vs 4G
| 4G | 5G | |
|---|---|---|
| Speed | Up to 100 Mbps | Up to 10 Gbps |
| Latency | Low (~50 ms) | Ultra-low (~1 ms) |
| Capacity | Moderate | Massive device connectivity |
| Use Cases | Streaming (HD), video calls | IoT, autonomous cars, smart cities |
| Technology | Fully packet-switched | Advanced spectrum sharing, beamforming |
| Reliability | Reliable | Highly reliable, real-time communication |
Filter
Showing all 6 resultsSorted by latest
Featured!
Featured!
| Display | 6.57 Inches, 1080 x 2372 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Memory | 512GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
| Deposit | Ksh 12,400 |
| Installments | Ksh 285 Daily |
Original price was: KSh 13,500.KSh 12,400Current price is: KSh 12,400.
Featured!
| Display | 6.77 Inches Curved, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.8 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Memory | 512GB/256GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
| Deposit | 512GB - Ksh 14,000; 256GB - Ksh 12,900 |
| Installments | 512GB - Ksh 320 Daily; 256GB - Ksh 295 |
Price range: KSh 12,900 through KSh 14,000
| Display | 6.67 Inches Curved, 1260 x 2800 Pixels |
| Processor | 3.35 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 50MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 5,100mAh, 70W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 13,616 |
| Installments | Ksh 283 Daily |
Original price was: KSh 14,500.KSh 13,616Current price is: KSh 13,616.
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.63 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.9 + 50MP F2.0 |
| Memory | 512GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6000mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 14, Funtouch 14 |
| Deposit | Ksh 14,000 |
| Installments | Ksh 320 Daily |
Original price was: KSh 15,100.KSh 14,000Current price is: KSh 14,000.
| Display | 6.7 Inches, 1080 x 2340 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Storage | 128GB/256GB; MicroSD up to 1TB |
| RAM | 6GB/8GB |
| Battery | 5,000mAh, 25W Fast Charging |
| Software | Android 15, One UI 7 |
| Deposit | 128GB - Ksh 13,000; 256GB - Ksh 15,000 |
| Installments | Ksh 212 Daily |
Price range: KSh 13,000 through KSh 15,000