5G
5G, short for Fifth Generation, is the latest advancement in mobile network technology, designed to deliver ultra-fast internet speeds, minimal latency and the capacity to connect billions of devices simultaneously. 5G phones are specifically built to harness the power of this network, offering lightning-fast performance and seamless multitasking.
5G vs 4G
| 4G | 5G | |
|---|---|---|
| Speed | Up to 100 Mbps | Up to 10 Gbps |
| Latency | Low (~50 ms) | Ultra-low (~1 ms) |
| Capacity | Moderate | Massive device connectivity |
| Use Cases | Streaming (HD), video calls | IoT, autonomous cars, smart cities |
| Technology | Fully packet-switched | Advanced spectrum sharing, beamforming |
| Reliability | Reliable | Highly reliable, real-time communication |
Filter
Showing all 4 resultsSorted by latest
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP Pro-Level AI Camera |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,000mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 16, XOS 16 |
| Deposit | Ksh 6,900 |
| Installments | Ksh 210 Daily |
Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900.
| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP Pro-Level AI Camera |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, XOS 16 |
| Deposit | Ksh 5,400 |
| Installments | Ksh 170 Daily |
Original price was: KSh 6,000.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.9 + 8MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 7,200 |
| Installments | Ksh 170 Daily |
Original price was: KSh 7,500.KSh 7,200Current price is: KSh 7,200.
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.9 + 8MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | 256GB - Ksh 6,200; 128GB - Ksh 5,400 |
| Installments | 256GB - Ksh 145 Daily; 128GB - Ksh 130 |
Price range: KSh 5,400 through KSh 6,200