8GB
Smartphones with 8GB of RAM offer a perfect balance between performance and efficiency, making them suitable for a wide range of users, from casual consumers to tech enthusiasts. These devices can efficiently run multiple apps simultaneously, switch between tasks without delay and handle demanding applications like photo editing, gaming and web browsing with ease.
These gadgets also feature fast processors, high-resolution displays, and long-lasting batteries, making them versatile for both work and play. Popular models with 8GB RAM include Samsung Galaxy A55, Redmi Note 13S, Samsung Galaxy A25 and Infinix Note 30 Pro.
Showing all 5 resultsSorted by latest
| Display | 6.67 Inches, 720 x 1604 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 6,300mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Deposit | 256GB - Ksh 4,000; 128GB - Ksh 3,600 |
| Installments | 256GB - Ksh 100 Daily; 128GB - Ksh 90 |
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + XXMP + AI Lens |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 6,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 15, Itel OS 15 |
| Deposit | Ksh 5,589 |
| Installments | Ksh 128 Daily |
| Display | 6.78 Inches Curved, 1224 x 2720 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5160mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 6,900 |
| Installments | Ksh 151 Daily |
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + XXMP + AI Lens |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
| Deposit | Ksh 5,520 |
| Installments | Ksh 126 Daily |