8GB
Smartphones with 8GB of RAM offer a perfect balance between performance and efficiency, making them suitable for a wide range of users, from casual consumers to tech enthusiasts. These devices can efficiently run multiple apps simultaneously, switch between tasks without delay and handle demanding applications like photo editing, gaming and web browsing with ease.
These gadgets also feature fast processors, high-resolution displays, and long-lasting batteries, making them versatile for both work and play. Popular models with 8GB RAM include Samsung Galaxy A55, Redmi Note 13S, Samsung Galaxy A25 and Infinix Note 30 Pro.
Showing all 6 resultsSorted by latest
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.5 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB/8GB RAM |
| Battery | 6,500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
| Deposit | 5G - Ksh 8,900; 4G - Ksh 7,300 |
| Installments | 5G - Ksh 205 Daily; 4G - Ksh 170 Daily |
| Display | 6.68 Inches, 720 x 1608 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 6,500mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch OS 15 |
| Deposit | 256GB - Ksh 5,700; 128GB - Ksh 5,100 |
| Installments | 256GB - Ksh 135 Daily; 128GB - Ksh 125 Daily |
| Display | 6.67 Inches, 1080 x 2400 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5800mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
| Deposit | Ksh 7,700 |
| Installments | Ksh 175 Daily |
| Display | 6.68 Inches, 720 x 1608 Pixels |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 6,000mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 14, Funtouch OS 14 |
| Deposit | 256GB - Ksh 5,300; 128GB - Ksh 4,800 |
| Installments | 256GB - Ksh 125 Daily; 128GB - Ksh 115 Daily |
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 6500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
| Deposit | 5G - Ksh 13,300; 4G - Ksh 10,900 |
| Installments | 5G - Ksh 190 Daily; 4G - Ksh 155 Daily |
| Display | 6.64 Inches, 2388 ×1080 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 44W Fast Charging |
| Software | Android 13, Funtouch OS 13 |
| Deposit | Ksh 5,000 |
| Installments | Ksh 120 Daily |