User Posts: admin
Nairobi, Kenya – November 9, 2024: Watu Simu has reintroduced several Samsung smartphone models that were suspended in July this year due to security ...
User Deals: admin
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
Original price was: KSh 3,000.KSh 2,500Current price is: KSh 2,500. -17%| Display | 6.9 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + Auxiliary lens |
| Storage | 128GB/64GB UFS 2.2 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Battery | 6000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16, Xiaomi HyperOS 3 |
Redmi 15C (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
Original price was: KSh 3,500.KSh 2,700Current price is: KSh 2,700. -23%| Display | 6.9 Inches, 1600 x 720 Pixels |
| Camera | 50MP + Auxiliary lens |
| Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 6000mAh, 33W Fast Charging |
| Software | Android 15, HyperOS 2 |
Infinix Smart 20 (128GB/4GB; 8MP Dual Camera; 5200mAh)
Price range: KSh 2,800 through KSh 3,100| Display | 6.78 Inches, 720 x 1576 Pixels |
| Camera | 8MP + AI Lens |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5,200mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16 Go, XOS 16 |
| Deposit | 128GB - Ksh 3,500; 64GB - Ksh 2,800 |
| Installments | 128GB - Ksh 75 Daily; 64GB - Ksh 70 |
Infinix Note 60 Pro (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6000mAh)
Original price was: KSh 7,500.KSh 6,900Current price is: KSh 6,900. -8%| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP Pro-Level AI Camera |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,000mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 16, XOS 16 |
| Deposit | Ksh 6,900 |
| Installments | Ksh 210 Daily |
MKOPA S50 (128GB/4GB; 48MP Dual Camera; 5000mAh)
Original price was: KSh 3,500.KSh 2,300Current price is: KSh 2,300. -34%| Display | 6.79 Inches, 1612 x 720 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 48MP + 2MP Dual |
| Storage | 128GB, MicroSD up to 256GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 16 |
| Deposit | Ksh 2,300 |
| Installments | Ksh 65 Daily |
★★★★★
Tecno Pop 20 (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
Price range: KSh 2,700 through KSh 3,200| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Camera | 13MP + 0.08MP |
| Storage | 128GB/64GB |
| RAM | 8GB (4GB + 4GB Extended) |
| Battery | 5000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 15 |
Tecno Camon 50 (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6150mAh)
Original price was: KSh 8,500.KSh 7,600Current price is: KSh 7,600. -11%| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,150mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Oppo Reno 15F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 7000mAh)
Original price was: KSh 13,500.KSh 12,200Current price is: KSh 12,200. -10%| Display | 6.57 Inches, 1080 x 2372 Pixels |
| Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Storage | 512GB |
| RAM | 24GB (12GB + 12GB Extended) |
| Battery | 7,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
Tecno Camon 50 Pro (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 6150mAh)
Original price was: KSh 8,900.KSh 8,300Current price is: KSh 8,300. -7%| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,150mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, HiOS 16 |
Infinix Note Edge 5G (256GB/8GB; 50MP Pro Camera; 6500mAh)
Original price was: KSh 6,000.KSh 5,400Current price is: KSh 5,400. -10%| Display | 6.78 Inches, 1208 x 2644 Pixels |
| Camera | 50MP Pro-Level AI Camera |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| RAM | 16GB (8GB + 8GB Extended) |
| Battery | 6,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 16, XOS 16 |
| Deposit | Ksh 5,400 |
| Installments | Ksh 170 Daily |
Oppo A6x (128GB/4GB; 13MP Dual Camera; 6500mAh)
Price range: KSh 3,100 through KSh 3,500| Display | 6.75 Inches, 720 x 1570 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP F2.2 |
| Memory | 128GB/64GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 6,500mAh, 5W Reverse Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
| Deposit | 128GB - Ksh 3,500; 64GB - Ksh 3,100 |
| Installments | 128GB - Ksh 85 Daily; 64GB - Ksh 80 |
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
Price range: KSh 6,400 through KSh 8,000| Display | 6.77 Inches Curved, 1080 x 2392 Pixels |
| Camera | 200MP + 8MP |
| Storage | 512GB/256GB |
| RAM | 12GB/8GB |
| Battery | 6500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HyperOS 2 |
Show next
Browsing All Comments By: admin