5G
5G, short for Fifth Generation, is the latest advancement in mobile network technology, designed to deliver ultra-fast internet speeds, minimal latency and the capacity to connect billions of devices simultaneously. 5G phones are specifically built to harness the power of this network, offering lightning-fast performance and seamless multitasking.
5G vs 4G
| 4G | 5G | |
|---|---|---|
| Speed | Up to 100 Mbps | Up to 10 Gbps |
| Latency | Low (~50 ms) | Ultra-low (~1 ms) |
| Capacity | Moderate | Massive device connectivity |
| Use Cases | Streaming (HD), video calls | IoT, autonomous cars, smart cities |
| Technology | Fully packet-switched | Advanced spectrum sharing, beamforming |
| Reliability | Reliable | Highly reliable, real-time communication |
Filter
Showing the single result
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 3.1 GHz Octa-core |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage, 12GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
| Deposit | Ksh 8,600 |
| Installments | Ksh 200 Daily |
Original price was: KSh 8,900.KSh 8,600Current price is: KSh 8,600.